Jako że katalog dóbr osobistych jest otwarty – każdy przypadek wymaga szczegółowej analizy. Przepisy prawa cywilnego nie definiują wprost pojęcia dóbr osobistych, przyjmuje się, że jest to ogół istotnych ze społecznego punktu widzenia wartości, które przysługują każdej jednostce i podkreślają jej odrębność.
Obecnie, w dobie intensywnego rozwoju internetowej rzeczywistości, nieograniczonych możliwości publikowania treści docierających do szerokich mas odbiorców, coraz częściej mamy do czynienia z naruszeniami dotyczącymi tych niezwykle ważnych dla każdego człowieka wartości. Do najczęstszych przypadków naruszenia dóbr osobistych należą w szczególności: publikacja nieprawdziwych informacji na temat konkretnej osoby w Internecie bądź artykule prasowym, wykorzystanie wizerunku bez zgody uprawnionego, czy też wykorzystanie twórczości artystycznej bez zgody autora.
Kancelaria świadczy usługi związane z prawną ochroną dóbr osobistych, zarówno na drodze procesowej, jak i przedprocesowej – w tym polubownie na drodze mediacji. Sporządzamy w tym zakresie odpowiednio pozwy i wezwania.
Warto wiedzieć, że dobra osobiste pozostają pod ochroną prawa cywilnego. Osoba, której dobro osobiste zostało zagrożone cudzym działaniem może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W sytuacji, gdy dobro osobiste zostało naruszone, osoba taka może również żądać:
Roszczenia związane z ochroną dóbr osobistych są coraz częstszym przedmiotem procesów sądowych. Należy przy tym pamiętać, że to osoba żądająca udzielenia ochrony powinna udowodnić, że naruszone zostały jej dobra osobiste, a zatem ciąży na niej obowiązek przedstawienia takich dowodów, które w dostateczny sposób uzasadniają, że doszło do naruszenia. W tym celu także zasadne jest skorzystanie z pomocy naszej Kancelarii, która udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek.